Former ERM Officers:

YEAR CHAIR VICE CHAIR - PROGRAMS SECRETARY/TREASURER
2010-11 Matthew W. Ohland, Purdue University Kay C. Dee, Rose Hulman Institute of Technology Daria Kotys-Schwartz, University of Minnesota
2009-10 Matthew W. Ohland, Purdue University Trevor Harding, California Polytechnic State University Tamara Moore, University of Colorado
2008-09 Cynthia Finelli, University of Michigan P.K. Imbrie, Purdue University Tamara Moore, University of Minnesota
2007-08 Cynthia Finelli, University of Michigan Sandra A. Yost, University of Detroit Mercy Teri Reed Rhoads, Purdue University
2006-07 Larry G. Richards, University of Virginia Dan Budny, University of Pittsburgh Teri Reed Rhoads, Purdue University
2005-06 Larry G. Richards, University of Virginia Cindy Finelli, University of Michigan Teri Reed Rhoads, Purdue University
2004-05 Eric P. Soulsby, University of Connecticut P.K. Imbrie, Purdue University Teri Reed Rhoads, University of Oklahoma
2003-04 Eric P. Soulsby, University of Connecticut Teri Reed Rhoads, University of Oklahoma David R. Voltmer, Rose-Hulman Institute of Technology
2002-03 Dan Moore, Rose-Hulman Institute of Technology Sandra Courter, University of Wisconsin David R. Voltmer, Rose-Hulman Institute of Technology
2001-02 Dan Moore, Rose-Hulman Institute of Technology Larry Richards, University of Virginia Eric Soulsby, Univ Connecticut
2000-01 Barbara Olds, Colorado Mines John Chen, Rowan University Eric Soulsby, Univ Connecticut
1999-00 Barbara Olds, Colorado Mines Virgil Cox, Gaston College Eric Soulsby, Univ Connecticut
1998-99 Michael Pavelich, Colorado Mines Beth Eschenbach, Humbolt University Eric Soulsby, Univ Connecticut
1997-98 Michael Pavelich, Colorado Mines Ronald Miller, Colorado Mines Eric Soulsby, Univ Connecticut
1996-97 Karl Smith, U Minnesota Dan Budny, Purdue University Ronald Miller, Colorado Mines
1995-96 Karl Smith, U Minnesota Bruce Harding, Purdue University Shirley Holloway, Camosun College
1994-95 Bruce Carlson, Rensselaer Barbara Olds, Colorado Mines Shirley Holloway, Camosun College
1993-94 Bruce Carlson, Rensselaer Virgil Cox, Gaston College Steven Nesbit, Lafayette
1992-93 James Demetry, WPI Bruce Carlson, Rensselaer Steven Nesbit, Lafayette
1991-92 James Demetry, WPI Terry Ishihara, Saginaw Valley Michael Pavelich, Colorado Mines
1990-91 Richard Culver, SUNY Bing. Terry Ishihara, Saginaw Valley Michael Pavelich, Colorado Mines
1989-90 Richard Culver, SUNY Bing. Carole Goodson, U Houston Walter Buchanan, IUPUI
1988-89 Carole Goodson, U Houston Wallace Whiting, WVU Walter Buchanan, IUPUI
1987-88 Carole Goodson, U Houston Michael Pavelich, Colorado Mines Susan Miertschin, U Houston
1986-87 Russell Dean, WVU Karl Smith, U Minnesota Susan Miertschin, U Houston
1985-86 Russell Dean, WVU Carole Goodson, U Houston Richard Culver, SUNY Binghamton
1984-85 Dendy Sloan, Colorado Mines George Hankins, U Pacific Richard Culver, SUNY Binghamton
1983-84 Dendy Sloan, Colorado Mines Ron Schmitz, S. Dakota Mines Carole Goodson, U Houston
1982-83 John Lindenlaub, Purdue Michael Householder, Fullerton Carole Goodson, U Houston
1981-82 John Lindenlaub, Purdue Dendy Sloan, Colorado Mines Edward Red, Texas A & M
1980-81 Billy Koen, U Texas - Austin Hugh Keedy, Vanderbilt Edward Red, Texas A & M
1979-80 Billy Koen, U Texas - Austin Issac Margulis, Ryerson Bruce Carlson, Rensselaer
1978-79 Gordon Flammer, Utah S U James Stice, U Texas - Austin Bruce Carlson, Rensselaer
1977-78 Gordon Flammer, Utah S U Alan Brainard, U Pittsurgh Issac Margulis, Ryerson
1976-77 Wallace Venable, WVU Earl Ratledge, U Wisc - Mil Issac Margulis, Ryerson
1975-76 Billy Koen, U Texas - Austin Wallace Venable, WVU Lois Greenfield, U Wisc - Mil
1974-75 George Corser, GMI Billy Koen, U Texas - Austin Lois Greenfield, U Wisc - Mil
1973-74 George Corser, GMI Paul Miller, KSU Lois Greenfield, U Wisc - Mil
1972-73 Helen Plants, WVU George Corser, GMI Lois Greenfield, U Wisc - Mil
1971-72 Helen Plants, WVU Willard Rogers, U Arizona Lois Greenfield, U Wisc -Mil
1970-71 Helen Plants, WVU Rbt Stager, U Windsor Jim Stice, U Texas-Austin
1969-70 Charles Wales, WVU Wm Lubbert, USMA H. Plants, WVU
1968-69 Lawrence Grayson Manhattan C. Wales, Wright State Wm Lubbert, USMA

ERM Clearing House / Last Revised 7/24/2010